Ev Satarken Nelere Dikkat Etmeli Korun Emlak

Ev satmak, büyük bir finansal işlemdir ve dikkatli planlama gerektirir. Evinizi satarken göz önünde bulundurmanız gereken bazı önemli noktalar şunlardır:

Alıcı ile anlaşma öncesinde yapmanız gerekenler:

Evinizin değerini objektif şekilde hesaplayın ve kararlaştırın. Evinizin değerini belirlemek için bir emlak danışmanıyla görüşebilirsiniz. Emlak danışmanı, evinizin konumunu, özelliklerini ve piyasa koşullarını dikkate alarak size bir değer biçecektir. Kendiniz satmayı düşünüyorsanız küçük bir ücret karşılığında emlak danışmanından destek alabilirsiniz.

Evinizin konut kredisine uygunluk koşullarını sağlayıp sağlamadığına bakın. Evinizi krediyle satmayı düşünüyorsanız, evinizin krediye uygun olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Ev üzerinde banka dışında ipotek bulunuyorsa kaldırın. Evinizi ipotekli olarak satmayı düşünüyorsanız, ipotek borcunuzu kapatmalısınız.

Çoklu mecra kullanımıyla satış ilanınızı verin. Evinizi daha fazla kişiye ulaştırmak için ilanınızı farklı mecralarda verebilirsiniz. Örneğin, emlak sitelerinde, sosyal medya platformlarında ve yerel gazetelerde ilan verebilirsiniz.

Emlakçı üzerinden evinizin satışını yapıyorsanız evinizin fiyatı, tanıtım çalışmaları ve tapu işlemlerine kadar hep noktada size yardımcı olacaktır. Ancak, emlakçının deneyimli, güvenilir ve alanında uzman olduğundan emin olun.

Evi hemen göstermeden önce alıcının koşullarını gözden geçirin. Alıcı, evinizin satışında bazı koşullar öne sürebilir. Bu koşulları dikkatlice inceleyin ve kabul edip etmeyeceğinize karar verin.

Evinizin bütün pozitif ve negatif taraflarını dürüstçe ifade edin. Alıcı, evinizin tüm özelliklerini bilmek ister. Evinizin pozitif ve negatif taraflarını dürüstçe ifade edin.